رویکردی به سوی طراحی شهری – دانلود رایگان کتاب

دانلود رایگان کتاب  رویکردی به سوی طراحی شهری .

نویسنده : ماریون رابرتز – کلارا گرید

مترجم : رضا زاده – دکتر عباس زادگان

انتشارات دانشگاه علم و صنعت ایران

رویکردی به سوی طراحی شهری

این کتاب راهنمایی است که امکان به‌کارگیری اصول طراحی شهری را فراهم می‌کند. جنبه‌های عمومی‌تر طراحی شهری در جلد مکمل این کتاب با نام «مقدمه ای بر طراحی شهری: مداخلات و پاسخ ها» مطرح شده بود که در آن اصول کلیدی، مفاهیم و نکات مهم معرفی شده‌اند. کتاب حاضر نیز به چگونگی کاربرد این اصول و اجرای آن‌ها در شرایط مختلف می‌پردازد.

این کتاب که توسط گروهی از طراحان شهری، معماران و برنامه‌ریزان مطرح و به سر ویراستاری مشترک ماریون رابرتز و کلارا گرید نوشته شده است، خواننده را از طریق بحث درباره مسایل جاری، رویکردها و نمونه‌های دنیای واقعی با موضوع فرایند، روش‌ها و فنون طراحی شهری آشنا می‌کند. این کتاب منبعی ایده‌آل برای کلاس‌های کارشناسی شهرسازی، معماری، معماری منظر، مدیریت املاک و مطالعات مسکن است.

کتاب «رویکردی به سوی طراحی شهری» در ۱۲ فصل تنظیم شده است که در آن نویسندگان به موضوعات مرتبط با طراحی شهری مانند طراحی و محرک‌های شهری پرداخته‌اند. در ادامه مخاطبان با ساختار و خلق فضای اجتماع‌پذیرآشنا می‌شوند. تحلیل منطقه و طراحی در مقیاس محلی و نیز مطالعات موردی در کنار طراحی شهری و اقتصاد توسعه و همچنین ارزیابی کاربران دیگر موضوعات این کتاب را تشکیل می‌دهد.

طراحی شهری فرایندی است که به شکل‌دهی فیزیکی بافت‌های مختلف شهری و روستایی منجر می‌شود و با رویکرد ساختارگرایی به ایجاد اماکن متعدد می‌پردازد و طراحی ساختمان‌ها، فضاها و چشم اندازها را در برمی گیرد و نهایتاً جریانی را به راه می‌اندازد که به عمران و آبادی شهری کمک می‌کند.

طراحی بخشی از هنر سازمان دادن فضای کالبدی است که با رشته‌های مختلف علمی و هنری مانند برنامه‌ریزی شهری، معماری و منظر سازی، مهندسی فنی، مهندسی ترافیک و حمل و نقلروانشناسی، جامعه شناسی و اقتصاد سر و کار دارد و در عین حال با سیاست و فرهنگ نیز ارتباط پیدا می‌کند و دامنهٔ فعالیتش بسیار گسترده‌است.

 

فایل را میتوانید از اینجا دانلود کنید

رویکردی به سوی طراحی شهری

Rate this post