دانلود رایگان فایل آنالیز سایت معماری اتوکد DWG

  آنالیز سایت معماری اتوکد

  این فایل به صورت اتوکد می باشد و آنالیز سایت در اتوکد برای شما به صورت رایگان قرار داده ایم.

  آنالیز سایت معماری
  آنالیز سایت معماری

   

  تحلیل سایت در معماری: به چه نکاتی توجه کنیم؟

  اطلاعات معماری: برای به وجود آمدن هر ساختمانی پیش از هر چیز باید فضا و قطعه زمینی وجود داشته باشد تا بتوان در آن ساخت و ساز را انجام داد. در دانش معماری این قطعه زمین را “سایت پروژه” می نامند. فارغ از نوع کاربری مورد نظر طراح، بدون شک شرایط و وضعیت موجود این زمین تاثیرات مستقیمی در روند طراحی و اجرای ساختمان خواهد داشت. این عوامل تاثیرگذار کدامند؟! چگونه باید آنها را شناخت؟! و به چه روش هایی باید آنها را در طراحی دخیل کرد؟!

  مراحل تحلیل سایت در معماری

  مهمترین کار در طراحی معماری، داشتن درک کاملی از بستر طرح است. به صورت کلی تحلیل سایت در معماری به تحقیقو تجزیه و تحلیل آن می پردازد. بر این اساس، طراح هر پروژه باید قبل از شروع کار طراحی، به شناخت کلی زمین پروژه بپردازد. چنین شناختی هنگامی کامل تر خواهد بود که با حضور در محل مورد نظر از نزدیک شاهد وضعیت محیطی آن باشد و عوامل زیر را مورد برسی قرار دهد:

  • بررسی وضعیت موجود (مجاورت ها)
  • شبکه دسترسی (معابر)
  • تحلیل اقلیمی
  • تحلیل هندسه سایت
  • بررسی دید و منظر

  تحلیل سایت: بررسی وضعیت موجود (مجاورت ها)

  در این مرحله طراح با مشاهده مستقیم و حضور در سایت پروژه مواردی همچون: مطالعه همسایگی های مجاور، الگوها و بافت های معماری محله و منطقه، شرایط و وضعیت کلی ساختمان های موجود اطراف را مورد بررسی قرار داده و ثبت می کند. کاربری ساختمان های اطراف و نحوه رفت و آمد به آنها از نظر اجتماعی و فرهنگی بسیار حائز اهمیت است. به طور کلی هدف از انجام این بخش دستیابی به داده هایی در زمینه میزان و نحوه تأثیر ساختمان های مجاور بر سایت و ساکنین منطقه است.

  منبع توضیحات: chidaneh