دانلود رایگان پاورپوینت تحلیل خانه طباطبایی ها

  دانلود رایگان پاورپوینت تحلیل خانه طباطبایی ها

  خانه طباطبایی‌ها کاشان یکی از خانه‌های تاریخی ارزشمند ایران به شمار می‌رود که به سبب معماری خاص خود از شهرتی جهانی برخوردار است.

  خانه تاریخی طباطبایی‌ها که یکی از گنجینه‌های بی‌نظیر معماری ایران به شمار می‌رود، در حدود سال ۱۲۵۰ قمری به تصمیم تاجر بین‌المللی فرش، حاج سید جعفر طباطبایی نطنزی، در شهر کاشان و در نزدیکی خانه بروجردی‌ها کاشان ساخته شد. معمار برجسته و هنرمند دوره قاجار، استاد علی مریم، با قدرت خلاقیت و ابتکار خود، مسئولیت طراحی و ساخت این بنای باشکوه را بر عهده گرفت وظرف مدت ده سال آن را احداث نمود. تمام تزئینات شکوهمند این خانه شامل گچ بری‌ها و نقاشی ها را یکی از شاگردان میرزا ابوالحسن صنیع الملک غفاری کاشانی، هنرمند بزرگ دربار ناصرالدین شاه قاجار، بر عهده گرفت و آن را با شکوه و عظمتی مثال‌زدنی به اجرا درآورد. این بنای ارزشمند با تمام ویژگی های منحصر به فرد خود، با شماره ۱۵۰۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  ویژگیهای معماری بومی مناطق گرم وخشک 

  با توجه به قرارگیری این خانه در اقلیم گرم و خشک به بررسی ویژگیهای این اقلیم می پردازیم.

  1- ساختمان ها دراینگونه مناطق با مصالحی ازقبیل خشت وگل که که ظرفیت حرارتی زیادی دارندو بوم آور هستند بنا شدندو با قراردادن بناها دردل تپه ها یا در گودی و زیرزمین میزان گرمای دریافتن به حداقل می رسد.

  2- پلان ساختمان ها تا حد امکان متراکم وفشرده است این فرم میزان تبادل حرارت را از طریق جداره های خارجی ساختمان چه در تابستان چه در زمستان به حداقل رسانده.

  3- به علت کمبود بارندگی و در نتیجه کمبود چوب سقف ، ساختمانها شکل خرپشته ، طاق یا گنبد واز خشت خام و گل است.مزایای گنبد ساختن سقف ها این است که الف:ازلحاظ سازه ای مناسب است

  ب:همیشه در نیمی از آن سایه وجود دارد.

  4- به منظور تقلیل حرارت ایجاد شده در دیوارها سطوح خارجی سفیدکاری شده است .

   

  رایگان – خرید